ОИЦ-ВАРНА СЕ ВКЛЮЧИ В ДИСКУСИЯ, ПОСВЕТЕНА НА ПРЕХОДА КЪМ КЛИМАТИЧНО НЕУТРАЛНА ИКОНОМИКА

По покана на Световната банка, Областният информационен център-Варна се включи в онлайн координационна среща за дискутиране на социално-икономическото въздействие на прехода към климатично неутрална икономика за Област Варна. Тя се проведе онлайн в изпълнение на проект по ОП „Добро управление“ 2014-2020 г.

По време на събитието бяха очертани въглеродно-интензивните сектори в областта, които пряко ще бъдат засегнати от декарбонизацията, както и икономическото, социално и териториално въздействие. Присъстващите бяха запознати с анализ на предизвикателствата, нуждите, целите за развитие на Област Варна и препоръчителните видове операции до 2030 г. за смекчаване на въздействието.

Химическата промишленост, както и производството на цимент, са дейностите, които допринасят най-много за емисиите на парникови газове във Варна. Изоставените и нарушени промишлени територии са концентрирани във Варна и Девня и се характеризират с остаряла инфраструктура и неизползвани обекти, показва анализ на Световната банка. Остатъчно гъсто гориво, отпадъци или биомаса, които не са включени в дървесината, следвани от черни въглища и природен газ, са основните източници на енергия, използвани в големите промишлени отрасли. Производството, търговията и разпределението на природен газ също са ключов компонент на енергийния профил на Варна. Други важни отрасли, които следва да бъдат взети под внимание от гледна точка на емисиите на поднационално ниво и на териториалния преход, са енергетика, сграден фонд, обществен транспорт и отпадъци.

Декарбонизацията може да засегне потенциално въглеродно-интензивни индустрии, които в момента осигуряват заетост на 1405 души. Около 3 300 работници (2% от цялата работна сила) са наети във въглеродно-интензивни сектори и от подизпълнители на най-големите емитери на парникови газове. Хипотезата за закриване на работни места във Варненско е малко вероятна, по-скоро ще се наложи трансформация, преквалификация и повишаване на квалификацията на кадрите, стана ясно на срещата. Благодарение на диверсификацията и сравнително големия размер на цялостната икономика на Варна, общият ефект върху работната сила няма да е съществен.

Декарбонизацията би могла да има благоприятно въздействие в Област Варна, тъй като ще доведе до използване на повече ВЕИ, повишаване броя на работните места, разкриване на нови бизнеси и бизнес модели, по-съвременно управление на отпадъците, по-ефективна кръгова икономика, показват данните на Световната банка.

След като бе очертан социално-икономическият профил на областта и дефинираните слаби и силни страни, бяха дискутирани предложенията за видове операции за смекчаване на въздействието на прехода към климатична неутралност и растеж на областната икономика. Те са разделени в няколко стълба – икономически (потенциал за растеж и диверсификация на областната икономика в посока към климатична неутралност), териториален (включващ секторите енергетика, сгради, обществен транспорт, отпадъци и изоставени и нарушени територии), социален (облекчаване на предизвикателствата, идентифициране на потенциални възможности) и стълб „Капацитет за осъществяване на прехода”, който включва повишаване на осведомеността, изграждане на институционален капацитет за прехода, продължително ангажиране на заинтересованите страни, управление и ефективно изпълнение на Териториалните планове за справедлив преход. Присъстващите бяха запознати с инвестиционните приоритети, видовете операции и дейности, които ще получат финансиране. 

В рамките на дискусията управителят на ОИЦ-Варна – д-р Виктория Николова, отговори на поставен въпрос как бизнесът би могъл да се възползва от финансиране в процеса по преминаване към климатично неутрална икономика. Тя отправи препоръка да се акцентира на мерки, свързани със синята икономика, тъй като тя е специфична за региона на Варна.


Областен Информационен Център – Варна: тел.: 052/ 820 911, 052/ 820 955, e-mail: oic.varna@eufunds.bg; адрес: пл. „Св.Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/; web: www.eufunds.bg, www.varna.bg; група във FB: Областен информационен център - Варна