Министър Манол Генов подписа договори за ВиК инфраструктура за 762 млн. лв. по Програма „Околна среда“

Инвестицията е в дейности по изграждане, реконструкция и модернизация на съоръжения на територията на 21 агломерации, обслужвани от 7 ВиК оператора

 

В Министерството на околната среда и водите (МОСВ) днес бяха подписани договори за модернизиране на ВиК инфраструктура за близо 762 млн. лв. по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. Договорите бяха подписани от министъра на околната среда и водите Манол Генов и директорите на 7 ВиК дружества в присъствието на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Изпълнението на проектите е крачка в общите усилия за насочване на ефективни инвестиции за най-значимите потребности във ВиК отрасъла и справяне с предизвикателствата във водния сектор.

„Днес отбелязваме много голям напредък, защото МОСВ и МРРБ сме критикувани за безводието в страната. А с тези инвестиции в изграждане и реконструкция на съоръжения ще намалим сериозно загубите – знаем, че дружествата са с едни от най-големите загуби според докладите на КЕВР. Ще бъдем стриктни в контрола с управляващия орган на програмата. Пожелавам да се реализират проектите в пълна степен, навреме и без корекции“, каза министър Манол Генов по време на церемонията.

Министър Иван Иванов припомни, че една от основните задачи на правителството е именно решаването на проблемите във ВиК сектора, затова реализирането на подобна инвестиция е много важно. „Средствата, които ЕС инвестира в нашата ВиК инфраструктура, имат две цели – да опазват околната среда, като водите се използват пречистени отново и също така да се намалят загубите на питейна вода“, добави министър Иванов и също подчерта контрола върху стриктното изпълнение.

Поздравителен адрес за събитието изпрати Андреас фон Буш, началник-отдел „България, Словения и Унгария“ на ГД „Регионална и селищна политика“ на ЕК. В него се казва: „Благодарение на тази инвестиция още 7 региона ще се възползват от модернизирани системи за водоснабдяване, събиране и пречистване на отпадъчни води в съответствие със стандартите на ЕС. Опазването на качеството на водите е крайъгълен камък както на общественото здраве, така и на опазването на околната среда, и тази инициатива ще има дълготрайни ползи не само за населението на България, но и за нейната околна среда и богата природа, като гарантира тяхната защита и устойчиво поддържане за бъдещите поколения.

„Предвидени са дейности по изграждане, реконструкция и модернизация на инфраструктурата на територията на 21 агломерации, обслужвани от седемте ВиК оператора“, каза Галина Симеонова, директор на управляващия орган на ПОС 2021-2027 г. Процедурата „Изграждане на ВиК инфраструктура за седем ВиК оператора“ е по приоритет „Води“, а бенефициенти са „ВиК Йовковци“ (В. Търново), „ВиК Габрово“, „ВиК Плевен“, „ВиК София“, „ВиК Търговище“, „ВиК Хасково“ и „ВиК Добрич“.

Общият бюджет на инвестицията е 1 061 891 040 лв., от които 761 691 326 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ и 320 199 527 лв. съфинансиране от бенефициентите.

 

Допълнителна информация по подписаните договори:

В резултат от изпълнението на договорите по процедурата се очаква да бъдат реализирани следните инвестиции:

По компонент „Събиране и пречистване на отпадъчни води“:

  1. 1. Общо 10 съоръжения за пречистване на отпадъчни води (ПСОВ), от които:

- 3 новоизградени съоръжения – ПСОВ Ихтиман, ПСОВ Елин Пелин и ПСОВ Свиленград;

- 7 реконструирани и модернизирани съоръжения за пречистване на отпадъчни води, включително осигуряване на вторично и третично пречистване за отстраняване на азот и фосфор – ПСОВ Балчик, ПСОВ Албена, ПСОВ Каварна, ПСОВ Горна Оряховица-Лясковец;

  1. Общо 223,89 км канализационна мрежа, от които:

- 136,46 км изграждане на нова канализационна мрежа;

- 87,43 км реконструкция на канализационна мрежа.

По компонент „Водоснабдяване и пречистване на питейни води“:

  1. Общо 6 съоръжения за пречистване на питейни води (ПСПВ), от които;

- 4 изградени нови съоръжения - ПСПВ Йовковци, ПСПВ Севлиево, ПСПВ Търговище

и ПСПВ Свиленград;

- 2 реконструирани и модернизирани съоръжения – ПСПВ Хасково и ПСПВ Димитровград.

  1. Общо 218,50 км реконструкция на водопроводна мрежа;
  2. Общо 78,92 км довеждащи водопроводи, от които:

- 65,35 км реконструкция на довеждащи водопроводи;

- 13,57 км изграждане на нови довеждащи водопроводи.

  •