Проведе се Седмо заседание на Комитета за наблюдение на Програма “Околна среда” 2021-2027 г.

Одобрени са методики и критерии за оценка на процедури по приоритети „Води“ и “Въздух”

Управляващият орган на Програма “Околна среда” 2021-2027 г. (ПОС) проведе в Габрово Седмо заседание на Комитета за наблюдение (КН). На работния форум домакин беше Кметът на община Габрово Таня Христова, присъстваха и Агнес Монфре, Петър Христов и Агнешка Вича от Генерална дирекция „Регионална и селищна политика“ към Европейската комисия.

В рамките на Комитета членовете одобриха методики и критерии за оценка по процедури, планирани за 2025 г., в приоритети „Води“ и “Въздух” на обща стойност близо 126,2 млн. лв.

“В този програмен период сме много по-фокусирани към подкрепа за Северна България, за която сме предвидили около 47-48% от ресурса на Програма “Околна среда”. Това представлява инвестиция от почти 1,3 млрд. лв. по програмата”, каза в началото на Комитета инж. Галина Симеонова – ръководител на Управляващия орган на ПОС 2021-2027 г.

“С подкрепата на Оперативна програма “Околна среда” 2014-2020 г. Габрово започна и продължава да подобрява качеството на живот в общината. Ние сме упорити, защото искаме инвестицията, която идва при нас да бъде максимално ефективна и да провокира положителни последващи ефекти. Проектът за водния цикъл на Габрово е пример за това, че ние не просто изградихме и рехабилитирахме канализацията в града, но и подобрихме средата като цяло”. Това каза в обръщение към членовете на Комитета кметът на община Габрово Таня Христова.

Комитетът одобри методика и критерии за оценка по процедура „Изграждане на ВиК инфраструктура Столична община - етап II “. В резултат от финансирането ще се подобрят качеството на питейните води и състоянието на водните тела чрез намаляване на антропогенния натиск, и ще се намалят загубите на вода. Настоящата процедура е продължение на подпомагането на Столична община от програмен период 2014-2020 г., за да се повиши степента на отвеждане и пречистване на отпадъчните води в най-големия град на България. Процедурата е с бюджет 100 млн. лв. и със срок на изпълнение на проекта до края на 2029 г. Очаква се да бъде обявена в първото тримесечие на 2025 г.

В сектор „Въздух“ бяха одобрени методики и критерии по процедура “Зелени мерки в градска среда (4)”. Целта на инвестицията е принос за подобряване качеството на въздуха на територията на общини с нарушено качество на атмосферния въздух чрез намаляване на вторичното разпрашаване. Фокусът е върху мерки за подкрепа за зелена инфраструктура в градска среда, както и за повишаване на обществената осведоменост. Допустимите бенефициенти са общините Кърджали и Пазарджик. Общият бюджет по процедурата е над 11,2 млн. лв., от които близо 4,48 млн. лв. за община Кърджали и над 6,76 млн. лв. за община Пазарджик. Инвестицията ще бъде обявена в първото тримесечие на 2025 г.

Членовете на Комитета за наблюдение одобриха методики и критерии по процедура “Зони с ниски емисии от транспорт”. Допустими бенефициенти са Пловдив и Столична община, идентифицирани като общини със значителни проблеми с въздуха от замърсител транспорт. Целта на процедурата е изпълнение на приоритетни инвестиции за намаляване на емисиите фини прахови частици от високоемисионни моторни превозни средства. Предвижда се изграждане и надграждане на зони с ниски емисии от транспорт. По този начин ще се ограничи достъпът на високоемисионни автомобили до най-натоварените зони в градовете, с което ще се намалят замърсяването на въздуха и шума, като се стимулира ползването на обществен транспорт, електромобили и плъг-ин хибридни електрически превозни средства. Общият бюджет е 15 млн. лв., от които 5 млн. лв. за община Пловдив и 10 млн. лв. за Столична община. Процедурата ще бъде обявена в първото тримесечие на 2025 г.

В рамките на работния форум беше представена информация за напредъка по изпълнението на Програма “Околна среда” 2021-2027 г. Към момента са сключени 66 договора на стойност 1,33 млрд. лв., което представлява 37,3% от общия размер на средствата. Отворени са общо 27 процедури по всички приоритети на програмата на обща стойност 2,789 млрд. лв. или 78,2% от размера на средствата по ПОС.

Членовете на Комитета за наблюдение одобриха и Проект на изменение на Индикативна годишна работна програма на ПОС 2021–2027 г. за 2024 г. и Проект на Индикативна годишна работна програмата за 2025 г.